Łosoś szlachetny – na czym polega jego szlachetność?

Łosoś szlachetny – na czym polega jego szlachetność?

Chyba nie trzeba nikomu mówić, że łosoś sam w sobie jest rybą szlachetną.

Jeśli jednak chcielibyśmy posługiwać się terminologią środowiskową, za łososia szlachetnego uznaje się gatunek Salmo salar, znany także pod nazwami: łosoś Atlantycki, łosoś Europejski i łosoś pospolity. 

Gatunki te występują zarówno w wodach słonych, jak i słodkich. Można je spotkać w północnych częściach Atlantyku, rzekach Ameryki Północnej i Europie (od Portugalii po Morze Białe i Bałtyk), a także w jeziorach: Ładoga i Onega. Ich dwuśrodowiskowość nie powinna dziwić, ponieważ każdy gatunek łososia migruje z oceanów do rzek.

Szlachetność

Skoro łosoś jest tak popularną rybą, co sprawia, że nazywamy go szlachetnym? Otóż przez wiele lat, a w zasadzie dekad, był niezwykle luksusowym rarytasem – rzadko spotykanym, a co za tym idzie, drogim. Dziś jest bardzo dobrze dostępny, ze względu na intensywny rozwój zrównoważonej akwakultury, która przyczyniła się do wzrostu liczebności osobników tego gatunku. Warto zaznaczyć, że również łososie SuperFish pochodzą właśnie z takich hodowli. Potwierdzeniem jest m.in. certyfikat GGN widoczny na opakowaniach naszych produktów. Numer który na nich zobaczycie jest kodem pozwalającym na zlokalizowanie miejsca połowu konkretnego łososia.

Z czego jeszcze wynika szlachetność łososia? Z pewnością ze smaku i uniwersalności. Nie każdą rybę można wykorzystać do przygotowania śniadania, obiadu, zupy, sałatki, kolacji, przekąski czy deseru. Ponadto, jeśli chodzi o wszelkie substancje odżywcze, łosoś szlachetny jest niekwestionowanym liderem. Jest zdecydowanie bardziej bogaty w tłuszcze i kwasy omega 3 i 6, niż chociażby Łosoś Bałtycki.

Jak przygotować?

Przygotowanie łososia szlachetnego w żaden sposób nie różni się od przygotowania „klasycznego” łososia. Jeśli jednak masz pewne wątpliwości jak to zrobić, przedstawiamy kilka zasad obchodzenia się z tą szlachetną rybą.

  1. Mięso ryb, w tym także łososia szlachetnego, jest zdecydowanie bardziej delikatne niż jakiekolwiek inne mięso, bo zawiera mniej kolagenu. Z tego powodu, aby je przygotować nie musisz stosować bardzo wysokich temperatur, ani długiego czasu smażenia/gotowania/pieczenia.
  2. Podstawową zasadą jest smażenie ryby od strony skóry. Dzięki temu filet usmaży się równomiernie i bez spalenia. Na patelni skórka zacznie się marszczyć, ale nie martw się – to zupełnie normalne. 
  3. Łososia należy smażyć na rozgrzanym oleju, ale na średnim ogniu. Jeśli palnik będzie ustawiony na najwyższą moc, ryba się spali i usmaży jedynie z wierzchu.
  4. Aby uniknąć wysuszenia łososia, nie powinniśmy przetrzymywać go na patelni. Gdy widzisz, że mięso jest ładnie zaróżowione, przełóż rybę od razu na talerz, zamiast trzymać ją cały czas na nagrzanym naczyniu.
  5. Metody wolniejsze od smażenia np. gotowanie czy pieczenie, pozwalają na równomierniejsze przygotowanie większego kawałka ryby. W przypadku metod tego typu czas nie jest również aż tak istotny jak w przypadku pieczenia. Jak wyżej – przetrzymanie łososia na patelni go wysuszy, ale kilkuminutowe przetrzymanie w piekarniku nie powinno wpłynąć na jego smak.

Co przygotować?

Szlachetna ryba wymaga eleganckiego towarzystwa. Poniżej znajdziecie 2 przepisy na łososia w wersji deluxe.

Z miodowo-czosnkową glazurą

Aby przygotować glazurę, będziesz potrzebować: miodu (1/3 szklanki), sosu sojowego (1/4 szklanki), soku z cytryny (2 łyżki) i czerwonej papryki (1 łyżeczka), które połączysz ze s

obą w miseczce. Na dużej patelni, na średnim ogniu rozgrzej dwie łyżki oleju. Gdy olej się nagrzeje, dodaj łososia i dopraw solą oraz pieprzem. Smaż łososia do czasu uzyskania złocistego koloru, około 6 minut, następnie odwróć i dodaj jedną łyżkę oleju. Dorzuć na patelnię 3, zmielone przez praskę, ząbki czosnku. Smaż przez około minutę, a następnie dodaj na patelnię glazurę i plasterki cytryny. Gotuj do momentu, aż łosoś nieco zmniejszy swoją objętość. Przed podaniem koniecznie polej filety powstałym sosem.

Z sosem kokosowym

W rondelku na średnim ogniu rozgrzej 1 łyżeczkę oliwy z oliwek i smaż przez 3 minuty 2, przeciśnięte przez praskę, ząbki czosnku, cebulę (posiekaną w drobną kostkę, ok. ½ szklanki), starty imbir i czerwoną paprykę (jedna łyżeczka), aż zmiękną. Dodaj mleko kokosowe (400ml) i zagotuj. Zmniejsz moc palnika i gotuj do czasu zgęstnienia – 10-13 minut. W międzyczasie rozgrzej dużą patelnię (najlepiej żeliwną). Łososia dopraw solą i pieprzem, a następnie skrop patelnię oliwą z oliwek i smaż łososia – 4 minuty z każdej strony. Przed podaniem polej łososia ciepłym sosem kokosowym i udekoruj całość listkami kolendry.

 

łosoś szlachetny

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2024 Wpływa Ryba. All Rights Reserved. Zaprojektowano przez Jump Group
Mapa strony   |   Regulamin i Polityka prywatności