Zarówno w rybach, jak i w mięsie zwierząt lądowych znajdują się niezbędne minerały i składniki, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W szczególności dietetycy często wskazują na jakość dostarczanego do organizmu białka, jako niezbędnego budulca naszego zdrowia. Jeżeli na chwilę lub dłuższy czas chcielibyśmy przetestować jego alternatywne źródła, to mamy kilka możliwości. Przede wszystkim znajdziemy je w nasionach strączkowych, jajach, serach i rybach. Ryby z akwenów morskich są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, a dodatkowo zawierają mało tzw. złych tłuszczów. Jednocześnie są źródłem tych dobrych (jak omega-3). Jak więc można wprowadzić rybę szerzej do naszego menu, jako alternatywę dla klasycznej polskiej diety, w ramach której jest jej mniej niż w innych europejskich krajach? Istnieje kilka rozmaitych opcji dietetycznych, które są wyjątkowo smakowite.

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska uważana jest za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Stosują ją powszechnie mieszkańcy rejonów Morza Śródziemnego, którzy według badań żyją dłużej  i cieszą się lepszą kondycją fizyczną niż reszta Europy. Na czym, polega? Głównie bazuje na spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, oliwy z oliwek, fasoli, orzechów i innych zdrowych tłuszczów (które znajdują się np. w rybach). Zalecenia diety nakazują natomiast umiarkowane spożycie bądź całościowe ograniczenie jedzenia czerwonego mięsa i niektórych produktów mlecznych. Jednak to nie same restrykcje – to także należyte celebrowanie jedzenia! Wskazane są spotkania ze znajomymi, rodziną w porach obiadowych i biesiadowanie – choć dziś tego nie zalecamy, chyba że w formie on-line.

Fleksitarianizm

Elastyczna dieta, w ramach której nie rezygnujemy z mięsa w 100%, ale ograniczamy produkty pochodzenia zwierzęcego. Fleksitarianie podchodzą bardzo selektywnie do swojego menu stawiając na rośliny i wysoką jakość produktów zwierzęcych, sposób hodowli, unikanie antybiotyków, zrównoważony rozwój. Wiele Fleksitarianek i Fleksitarian ceni sobie ryby, pod różnymi postaciami, które są często okresem przejściowym w diecie do pełnego wegetarianizmu lub weganizmu.

Peskatarianizm

Peskatarianizm lub pesco-wegetarianizm jest dietą, która bazuje głównie na roślinach i dopuszcza spożywanie ryb i innych owoców morza. Przez specjalistów do spraw żywienia uważana jest za bardzo zdrową i mającą pozytywny wpływ na organizm. Jest odmianą wegetarianizmu, jednak w przeciwieństwie do niego nie wymaga dodatkowej suplementacji (choć w niektórych przypadkach może być wskazana). A to dlatego, że ryby same w sobie są cennym źródłem wielu kluczowych witamin, minerałów, wielonasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega-3, które potrzebne są organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Przejście na peskatarianizm ma również bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i trawiennego i polecany osobom chorującym na cukrzycę, miażdżycę bądź nadciśnienie.

W kuchni eksperymentować!

Choć diety te wymagają odpowiedniego przygotowania i nastawienia, to dobrym początkiem do żywieniowej rewolucji mogą być kreatywne eksperymenty kulinarne. Nie ma przepisów niezastąpionych, a największą przyjemność sprawi dopasowanie ich do własnego gustu i upodobań. Warto też spróbować nowości, a ich smak może nas pozytywnie zaskoczyć. Burgery z łososiem? Bruschetta ze śledziem? To naprawdę proste!

Pamiętaj: pyszne przepisy na dania z rybą znajdziesz na naszej zakładce PRZEPISY

Copyright © 2024 Wpływa Ryba. All Rights Reserved. Zaprojektowano przez Jump Group
Mapa strony   |   Regulamin i Polityka prywatności