Pstrąg łososiowy, zwany również tęczowym, jest rybą znaną już od dawna jednak pod nieco inną nazwą – troć wędrowna. Jego cechą charakterystyczną jest różowe mięso, przez co zdarza się, że bywa mylony z łososiem. Jednak, w porównaniu z nim ma bardziej krępe ciało i nieco chudsze mięso.

Pierwotnie, pstrąg łososiowy występował na terenie zlewisk Oceanu Spokojnego w Ameryce Północnej oraz Azji – w rzekach, jeziorach i przybrzeżnych wodach morskich. Ryba ta występuje w dwóch odmianach: wędrownej (spływająca do wód morskich i powracająca na rozród do wód słodkich) oraz osiadłej (wyłącznie w wodach słodkich).

Wprowadzenie troci na nowe tereny sprawiło, że w wielu miejscach zmniejszyły się populacje rodzimych gatunków ryb, ponieważ były one przez troć zjadane.

W Polsce pstrąg łososiowy pojawił się w XIX wieku. Obecnie można go spotkać w niemal każdej polskiej rzece, w niewielkich ilościach, oraz w wielu stawach i jeziorach.

Wartości odżywcze

Pstrąg jest rybą chudszą od łososia. Zawiera przy tym najwięcej spośród ryb słodkowodnych kwasów omega-3 i dużo rozpuszczalnych w

Warto wspomnieć o tym, że pstrąg łososiowy jest rybą, która w rankingach amerykańskich jest plasowana w czołówce najwartościowszych ryb rekomendowanych do spożycia. Dlaczego? Ponieważ zawiera wspomniane wyżej witaminy, a dodatkowo jego mięso należy do jednego z najmniej zanieczyszczonych substancjami chemicznymi takimi jak PCB, antybiotyki, pestycydy czy metale ciężkie np. rtęć. Troć wędrowna jest także doskonałą alternatywą dla mięsa drobiowego, ze względu na swoją niskokaloryczność i zawartość pełnowartościowego białka, które jest bardzo dobrze przez nas przyswajalne.

Pstrąg w kuchni

Pstrąg jest powszechnie dostępny w sklepach: świeży oraz mrożonych, w formie tuszek i filetów, a także wędzony na zimno i na gorąco. Aby uzyskać maksimum wartości odżywczych z pstrąga warto go gotować na parze, grillować, piec czy poddać procesowi duszenia. Pstrąga tęczowego nie należy jednak przygotowywać długo ze względu na delikatne mięso.

Ponieważ pstrąg należy do tej samej rodziny co łosoś, możemy przygotowywać obydwie ryby według tych samych przepisów. Idealnie sprawdzi się jako składnik roladek, sałatek czy makaronów. Jako pierwsze skrzypce na talerzu możemy przygotować go w maśle ziołowym z czosnkiem w towarzystwie np. młodych ziemniaków przyprószonych koperkiem. Pyszne danie powstanie także z połączenia pstrąga tęczowego ze szpinakiem. Wystarczy, że przesmażony wcześniej szpinak ułożymy na przyprawione filety (możemy dołożyć także orzechy), a następnie będziemy piec przygotowaną w ten sposób rybę przez 25 minut w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku.

Równie smaczny jest pstrąg wędzony, a co najlepsze, może być spożywany przez osoby będące na diecie. 100 gramów wędzonego pstrąga, ma tylko 147 kcal: to ok. 23 gramów wartościowego białka i ok. 6,6 gramów tłuszczu (cennych kwasów omega-3 i omega-6).

 

Copyright © 2024 Wpływa Ryba. All Rights Reserved. Zaprojektowano przez Jump Group
Mapa strony   |   Regulamin i Polityka prywatności